Výjezdy

Informace o výjezdech SDH Jílové u Držkova
Ve středu 14.4. 2010 se naše jednotka zúčastnila zásahu v obci Malá Horka, kde došlo k požáru polozděné roubenky. U tohoto požáru zasahovali profesionální jednotky z Velkých Hamrů a Semil. Z dobrovolných hasičů na místo požáru přijeli z Hrubé Horky a také z Líšného. Vodu na místo požáru dopravovaly 3 cisterny, které pak přečerpávali vodu do další cisterny, která stála blíže k ohni.
Tento požár se bohužel neobešel bez oběti na životě. V troskách domu bylo obeveno tělo muže, který zde žil. Celou událost pak přebrala policie ČR, která se společně s kolegy z HZS Libereckého kraje snaží zjistit příčinu požáru, smrti zemřelé osoby a její identifikaci.
Ve dnech 8.8. až 13.8. a dále pak 16. a 17.8 2010 se náš sbor zúčastnil při likvidaci škod po "bleskové povodni" ,která v Libereckém kraji uděřila v sobotu 7.8. 2010. Tato povodeň všechny zaskočila svým rychlým příchodem a vzala tak lidem možnost zachránit většinu svých věcí. A bohužel ani tentokrát se neobešla bez obětí na životech, lidského hienismu a ničení majetku.
Náš sbor pomáhal lidem ve Frýdlantě v Čechách, jednom z nejvíce postižených měst. Naše práce zde zahrnovala odsávání sklepů, čištění silnic a chodníků, vynášení bahna, atd. Naší pozornosti ovšem neuniklo ani nutné vymytí sálu v místní sokololvně a přilehlých prostorech. Společně s dalšími sbory jsme se snažili zprůchodnit dešťové kanály, které hrozili opětovným zaplavením již vyčištěných domů, v případě dalších silných dešťů. Jen z našeho sboru se celkem zúčastnilo 8 lidí, mezi nimi i ženy, a jeden člen SDH Hrubá Horka, který s námi odjezdil témeř celou dobu zásahu ve Frýdlantě. Pozadu ovšem nezůstal ani OÚ Jílolvé, který byl při pracích zastoupen místostaroustkou obce pí Eliškou Jeřábkovou.
Na žádost OÚ jsme se zúčastnili i humanitární pomoci v Raspenavě, kam jsme vyrazili s veřejnou sbírkou pro postižené oblasti.
Poděkovat bych chtěl i všem občanům obce Jílové, kteří přispěli do veřejné sbírky humanitární pomoci jídlem, pitím, oblečením a dalším potřebným vybavením pro děti i pro dům. Dále pak také zaměstnacům firmy Schurter, kteří uspořádali také sbírku a požádali naši jednotku o pomoc s převozem do Raspenavy.
Dne 7.2.2012 se náš sbor zúčastnil výjezdu k požáru rodinného domu v obci Držkov. Při požáru zasahovala jednotka HZS Libereckého kraje ze stanice Tanvald a dále čtyři sbory dobrovolných hasičů z obcí Držkov, Jílové u Držkova, Zlaté Olešnice a Tanvaldu - Šumburku. Požár byl velice rychle uhašen, ale ohnisko požáru se nedařilo nalézt a tak bylo požádáno o termokameru z Jablonce nad Nisou.Situaci na místě komplikovalo mrazivé počasí, které způsobilo technickou závadu na cisterně z Jílového. Mráz ale nebyl jediným problémem při hašení požáru tohoto domku. Rodinný dům byl zcela zarovnán věcmi, které majitel údajně uskladňoval 50 let (možná i déle, čemuž nasvědčuje i nález novin z roku 1942), což bránilo v hledání ohniska a tak museli zasahující sbory přikročit k vynášení "bordelu" z prvního patra zkrze okno. Nakonec se požár podařilo zlikvidovat úplně a dohlídávací práce zajistil sbor z Držkova. Při požáru se nikomu nic nestalo, jelikož majitel v době vypuknutí nejspíš nebyl doma.
Dne 2.4.2016 byl vyhlášen požární poplach z důvodu požáru v obci Horská Kamenice. Jednalo se o požár hrabanky po těžbě dřeva v nepřístupném terénu poblíž soutoku řeky Jizery s Kamenicí nedaleko Spálova. Na místo události bylo vysláno celkem 8 jednotek hasičů, mezi nimiž byla i jednotka z Jílového u Držkova. Pro většinu jednotek bylo místo události již důvěrně známé, jelikož v této části došlo během posledních 3 let již ke třetímu požáru způsobeném vypalováním po těžbě dřeva.
Ve dnech 6. a 8.5.2016 se naše jednotka účastnila zásahů při požárech lesního porostu a hrabanky. V pátečním případě šlo o prostor poblíž střelnice v Jílovém u Držkova, mezi obcemi Jílové u Držkova a Jirkov, kde došlo k zahoření po pálení větví a klestí po těžbě dřeva. Při tomto zásahu byla poškozena naše cisterna T-148 CAS 32, když došlo ke zlomení řadící páky. Pro tuto skutěčnost bylo nutné do nepřístupného terénu provést dálkovou dopravu vody hadicemi (vedení bylo cca. 18 B hadic k rozdělovači). Zásahu se účastnili jednotky HZS Libereckého kraje ze stanic Tanvald a Semily, dále jednotky dobrovolných hasičů z Jílového u Držkova, Železného Brodu, Držkova a Jirkova. Jednotkám se podařilo požár dostat rychle pod kontrolu a zamezit tak jeho šíření dál do okolního lesa, i přes náročný terén.
V neděli 8.5. jsme byli povolání k požáru hrabanky v obci Jirkov - Střevelná, kde došlo opět k zahoření lesního porostu po vypalování po těžbě. Tento zásah ovšem komplikovaly poryvy větru, které rychle rozšiřovali požářiště. K tomuto zásahu byla povolána jednotka HZS LK ze stanice TAnvald, dále jednotky z Železného Brodu, Jirkova a Jílového u Držkova. Po příjezdu naší jednotky byl požár již rozšířen přes vrchol kopce a naše jednotka byla pověřena hašením ručním nářadím (lopatami, hráběmi) a zamezení tak dalšímu šíření požáru do stran, cisternami se pak realizovala kyvadlová doprava vody z obce Horská Kamenice. Po uhašení požáru byla naše jednotka pověřena, společně s Železným Brodem, dohledu na místem požáru po dobu další hodiny, během které bylo celé požářiště znovu prokropeno vodou.