Z historie

Sbor dobrovolných hasičů v Jílovém u Držkova byl založen 30.června 1895 30 nadšenými členy, kteří se chtěli věnovat požární ochraně, právě po sérii ničivých požárů v 80. a 90.letech 19.století.
Do konce roku se členská základna rozrostla na 41 členů.
Sbor byl sdružen do "Hasičské župy Palacký" v Železném Brodě a patřil do okresu Semily.
Obec rozhodla, že se postaví společná budova pro uschování požárnické techniky vedle místní zvoničky, která v případě požáru na něj upozorňovala, nebo jak již bývá na vsích tradiční, odzváněla "umíráček" za zesnulé spoluobčany.
Do I.světové války pracoval sbor i nad rámec svých povinností. Mimo požární ochranu obce pořádal také společenské a kulturní události a věnoval se divadlu, když byl založen Hasičský divadelní spolek. V mnohých činnostech spolupracoval s o něco mladší TJ Sokol Jílové.
V době I.světové války bylo rozhodnuto, že se cvičení a jiné akce konat nebudou, protože mnozí lčenové sboru sloužili vojenskou povinnost. Někteří z těchto členů se již bohužel živí domů nevrátili a takse na jejich památku nechal vystavět pomník vedle budovy školy, jehož výstavbu financovala veřejná sbírka občanů a také obec samotná.
V roce 1936 sbor pořádal cvičení pro sbory z okolí, jehož se zúčastnilo mnoho sborů a to nejen z blízkého okolí. Tohoto cvičení se účastnili teké hasiči z Prahy - Dejvic, se kterými sbor navázal přátelské vztahy.
Během II.světové války ovšem činnost sboru opět oslábla a k jejímu rozvoji došlo až po válce, kdy koncem roku 1945 měl sbor 81 členů (57 mužů a 24 žen).
Největší členskou základnu měl sbor v roce 1947 a to 91 členů (68 mužů a 23 žen).
Od roku 1955, kdy bylo ustanoveno nové požární družstvo, se také sbor aktivně zúčastňuje soutěží v požárním sportu, když bylo rozhodnuto, že nové družstvo se bude zúčastňovat všech soutěží.
V roce 1958 bylo rozhodnuto, že se vystaví nová požární zbrojnice, jejíž stavba bude probíhat svépomocí a nesla název "Akce Z". Základní kámen této budovy byl položen v roce 1959 a na její stavbě se podíleli nejen členové sboru nebo TJ ale rovněž i spoluobčané, kteří nebyli evidování v žádném z výše uvedených spolků. Budova byla dokončena v roce 1964, později byla rozšířena garáž, protože se počítalo se ziskem cisternového vozidla, které bylo potřeba.
Po rozdělení Semilského okresu na okrsky spadal sbor v Jílovém do okrsku 7 v němž byly tyto sbory: Jílové, Vlastiboř, Radčice, Loužnice, Držkov, Zásada, Jirkov a Horská Kamenice. Tento okrsek byl označován jako Jílovský. V této době ovšem docházel také k odstěhování se mnohých rodin a mladých lidí hlavně do měst ale také do pohraničí, což mělo za následek oslabení členské základny. V roce 1960 bylo ve sboru evidováno 69 členů.
V roce 1961 byla oblast Železnobrodska přesunuta do okresu Jablonec nad Nisou a Jílové připadlo do 9. okrsku, který byl ale shodný s okrskem 7.
Stagnace činnosti ovšem stále pokračovala, i když v roce 1972 měl sbor 68 členů. V této době ovšem náš sbor zasznamenal také úspěch na poli soutěžním a to například ziskem "Putovní stříbrné proudnice" kterou získal v letech 1972-1974 v Lovosicích hned 3x po sobě a tak se stal majitelem této ceny. Tento závod se našemu sboru podařilo vyhrát celkem 4x. Ovšem i na jiných soutěžích bylo naše družstvo úspěšné, mimo Lovosic například v okrskovém klání či v okresním kole.
V roce 1977 byla zahájena práce s kolektivem "Mladý požárník", která pod vedení Bohumila Havla ml. vzkvétala. Bohužel odchidem tohoto vedoucího se činnost mladých hasičů téměř zastavila. Tuto "tradici" se nakonec nepodařilo udržet a to hlavně úbytkem mladých lidí.
V polovině roku 1982 byla našemu sboru pořízena cisternová stříkačka Tatra T - 148 CAS - 32, která našemu sboru slouží dodnes, i když v roce 2013 musela na opravu nádrže na vodu a modernizaci vybavení.