Michal Štěpán
narozen 27.9.1990
Členem SDH Jílové od 1.1.2004
Momentálně ve funkci Jednatele SDH Jílové
v soutěžním družstvu na postu strojníka
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou, okrsek Velké Hamry

 

Sezóna 2009

"O Jílovský putovní pohár"
Dne 19.září 2009 se v naší obci konal již 4.ročník soutěže "O jílovský putovní pohár". Soutěž letos probíhala za krásného slunečného dne a své o tom řekla i účast. Naší soutěže se zúčastnil 28 družstev, z toho bylo 20 družstev mužů.
Celá naše "pracovní četa" se starala o občerstvení pro soutěžící a tak zajišťovala rozhodčí, řízení dopravy a dospouštění vody. Ovšem nejvíce se nadřeli asi u výčepu a u plátů, kde se pekly tradiční domácí sejkory. Ovšem moc si neodpočinuli ani lidé u ostatního občerstevní, které zahrnovalo nealkoholické nápoje, Jirkovskou domácí uzeninu, atd.
Celou soutěž moderoval Roman Mráz, který přijel jako hlavní časoměřič a startér z Podmoklic. Práce, kterou zde odvedl, byla opravdu kvalitní a lidem přiblížila celé dění na trati.
Soutěž ale zahájila děvčata z Jílového, která si ten den vybrala svoji dávku smůlu a myslí, že naplno. Mašina je ten den zradila a ne ne nastartovat ji znova. Prostě se ji "nechtělo". Ovšem i ženy z Vlastiboře a Haratic byly ten den neúspšné. Obě tato družstva si nakonec vysloužila pouze "N" a to za stejný problém. Nepodařilo se našroubovat koš a to je podle pravidel neplatný pokus. Ovšem holky z Bratříkova sem přijely jako horké favoritky na zisk putovní poháru a to již potřetí v řadě. To se jim také povedlo a jejich útok ten den neměl žádnou kokurenci v řadách žen. O překonání se však pokusila děvčata z Malé Skály, která obsadila druhé místo. Na třetím pak skončila děvčata Tanvald - Šumburk.
Mezi muži byl souboj o to napínavější. Počet přihlášených byl letos rekordní a o dobré výsledky nebyla nouze. Vždyť až 15.místo byl první čas nad 20 vteřin. Ano favorité toho dne ukázali, že požárnímu sportu rozumí a časy Jirkova, Vlastiboře, Jesenného a Tatobit si byly hodně blízko. Ovšem ani kluci z Jílova tu určitě neudělali ostudu. Na své domácí soutěži předvedli jejich 3.nejlepší útok letošní sezóny. Bohužel jejich čas stačil "až" na 8.místo. Letošní ročník ovládli vítězové loňského ročníku a tak si mužský putovní pohár odvezli kluci z Jirkova. Těsně za nimi ale skončili chlapi z Vlastiboře, kteří Jirkovákům hodně dýchali na paty. A svoji sílu ukázali taky kluci z Jesenného, který, strojníka dělá slečna. Všem ukázala, že svůj post zvládá na jedničku a i díky ní se Jesenný umístilo na 3.místě. Ovšem nikdo z těchto týmů neměl rychlejšího proudaře, než Tatobity. Kuba "Jirmi" Jirman nám ukázal, že na naší "mezi" lze dosáhnout času pod 15 vteřin. Časomíra  se u jeho terče zastavila na 14,88 a ten den deklasoval všechny proudaře.
Po požárních útocích, které byly zakončeny vyhlášením, přislo na řadu házení sudem. Tatodoplňková soutěž má v naší soutěži již svoje místo jisté. I v této soutěži každým rokem přibývá účastníků a délka hodu roste. A to jak mezi muži tak mezi ženami, které mají také svojí kategorii. Letos si první cenu v hodu sudem odvezl obhájce z minulého roku. V Tanvaldě si asi trénují borce přímo pro tuto disciplínu. Mezi ženami vyhrála již po čtvrté v řadě obhájkyně z řad domácího sboru.
Den však ještě nekončil a po hodu sudem následovala hudební zábava, která končila až v ranních hodinách. Celý podvečer i večer, a také celou noc se oslavovalo a my jsme mohli být rádi, že ten den tak hezky vyšel a nikdo nepřišel k úrazu.

11. a závěrečné kolo PKL tentokráte v Bozkově
Dne 13.září 2009 jsme se zúčastnili dlouho očekávaného posledního kola hasičské Podkozákovské ligy, Všem bylo již předem jasné, že souboj o celkové první místo mezi muži se rozhodne až během odpoledne této neděle. Všemi sledovaný souboj mezi Jinolicemi a Libuňí přilákal mnohá družstva, a tak se soutěže zúčastnilo 37 družstev mužů a 17 ženských družstev.
Mezi děvčaty bylo již rozhodnuto o celkovém prvenství ale i tak holky z Vitíněvsi ukázaly, že si to opravdu zaslouží. Jenomže ani slečny z Bratříkova boj nevzdávaly a ukázaly nám druhý nejlepší útokve své kategorii.
Mezi muži to bylo ale ještě všechno stále otevřené. Ještě před nedělním závodem byl bodový rozdíl mezi prvním a druhým družstvem pouhých 7 bodů. A kluci z Libuně o tom moc dobře věděli. Toho dne nám všem ukázali, že jsou schopni konkurovat svým kamarádům a zárověň ryvalům z Jinolic. "Rychlý šípy", jak by řekl Roman Mráz, měli v posledním kole, bohužel pro ně, zase smůlu a "utopený" koš jim sebral, již celkem jisté, prvenství.
Co se ale týče družstev našeho sboru, poslední kolo PKL nepřineslo mnoho štěstí ani jim. Naše děvčata sice útok dokončila a připsala si poslední bodík, ale mnoho nechybělo, a mohla být bez bodu. Kdyby jen nebylo zaseknuté spojky pod mašinu, mohla si naše děvčata dokonce vylepšit svůj osobní rekord. Ale na situaci, která nastala a děvčata musela trošku zamíchat se sestavou, to byl celkem solidní výkon.
Zato kluci měli smůli dosti. Útok byl rozeběhnut na skvělý čas, který by určitě mohl připsat nějakých pár bodíků do celkového hodnocení ale bohužel se tak nestalo. Naše přívodní vedení nás tentokráte zklamalo a "hever" se pžetrhl. Vodu už se nám znovu nabrat nepodařilo a tak jsme v posledním kole viděli, v sezóně teprve druhý, červený praporek. No přejme si, ať to vyjde alespoň na domácí soutěži.
Počasí se během dne konání posledního kola dost měnilo, ale na celkovém průběhu soutěže to nic nezměnilo. Kluci z Bozkova ve spolupráci slečen hasiček, stihli perfektně připravit trať ve svém novém areálu a zajistili tak zajímavou podívanou pro diváky. Chladé počasí ale nedělalo sportovcům moc dobře a tak se posilňovali a hlavně ohřívali všemi možnými teplými nápoji. I teplé jídlo, které bylo připraveno nejen pro soutěžící, v tomto chladu přišlo celkem vhod.
Na závěr dne přišlo samozřejmě také vyhlášení celkového pořadí družstev PKL za sezónu 2009.
 Výsledkovou listinu ze soutěže v Bozkově najdete na www.podkozakovskaliga.cz.


10.kolo PKL v Benešově a Železnobrodský pohár
Dne 6.9.2009 jsme se zúčastnili dvou soutěží. První soutěž byla v Železném Bordě na hasičském cvičišti, kde se konala již tradičně soutěž o Železnobrodský pohár. Tato soutěž je se svými disciplínami velice atypická, K této soutěži je potřeba o 2 členy více, než je tomu u normálního útoku. V této soutěži je také zahrnutá štafeta, která je složená ze 7 úseků, na kterých se plní úkoly, které by měl umět snad každý hasič, který se účastní výjezdů. Mezi tyto úkoly patří výstup do věže (pouze do 1.patra) a následné slanění. Pak také spojování žebříků, rozhoz hadice, atd. I útok je poměrně hodně atypický. Jsou zde zapotřebí 3 proudy, které zdolávají různé překážky, od okna přes koleje až k vysoké přehradě, kam vystoupá proudař pomocí žebříků a po zajištění sestřeluje plechovku. Této soutěže se zúčastnilo celkem 10 mužstev. Některá družstva měla v sestavě i ženy, včetně nás. Jelikož jsme ale potřebovali rychle odjed, nepočkali jsme na vyhlášení.
 Přímo z této soutěže jsme pospíchali do Benešova u Semil, kde se konalo 10.kolo PKL. Trať byla velice hezká a také v perfektním stavu. Počasí během nedělního odpoledne bylo také již lepší, než předcházející den a žádnému z družstev nic nebránilo v předvedení velice pěkných pokusů.
O podařené útoky vůbec nebyla nouze a to se také podepsalo i na výsledkové listině. Čas kolem 18 vteřin mezi muži znamenal konečné pořadí až někde okolo 20.příčky. Bylo bohužel i dost nepodařených útoků, a to od družstev, která byla favorizovaná.
V kategorii žen své prvenství potvrdila devčata z Vitíněvsi, která ale musela odjed na další soutěž v seriálu Východočeské ligy. Holky z Bratříkova ale ukázaly, že se favoritek vůbec nebojí a s výsledným časem 18,19 obsadily 2.místo. Celkově byla soutěž žen velice vyrovnaná a každý bod do celkového hodnocení byl celkem dobrým výsledkem, jelikož se celkém účastnilo 14 ženských družstev.
V této kategorii se po dlouhé době účastnila také Jílovská děvčata s novými "posilami" v řadách. Oba proudy a běčkařka. Děvčata se velice snažila, jelikož to pro téměř polovinu družstva byla i jejich premiérová soutěž. Nervy ale udělaly svoje a čas 27,49 stačil pouze na 11.místo těsně za body. Nová děvčata se ale nebojí a doufáme, že na další soutěži už bude jejich výsledek lepší a třeba do celkového hodnocení ještě nějaký ten bodík přidají.
Mezi muži byl v Benešově také dosti vyrovnaný souboj. Bohužel dva z favoritů měli velkou smůlu. Kluci z Libuně obsadili "až" 13.místo a "Rychlý šípy" z Jinolic měli pokus neplatný. Na prvním místě se usadili chlapi ze Sychrova. Čas 14,94 ten den nedokázal nikdo překonat s platným pokusem. Za sychrovem se pak umístilo družstvo Podůlší - Béčko a hned v závěsu sousedi z Jirkova. Tato tři družstva se dokázala s opravdu velkou konkurencí poprat nejlépe a své o tom svědčí i čas 16,42, který stačil pouze na 15.místo.
Naši muži se umístili na 23.místě s časem 20,49. Určitě chtěli ukázat víc, ale nezadařilo se. Sezóna ale ještě není úplně u konce a doufejme, že v Bozkově, na poslední soutěži PKL se ještě trošku štěstí na nás usměje a zabodujeme.


"Jirkovská proudnice" - Jizerská liga
Dne 5.9.2009 se v Jirkově u Železného Brodu konala soutěž, zařazená do seriálu Jizerské ligy, která nese název "Jirkovská proudnice". Této soutěže jsem se zúčastnili, jelikož jsme sousední sbor a s klukama z Jirkova máme dobré vztahy. Soutěže se zúčastnilo asi 28 družstev mužů a 15 družstev žen. Mezi těmito družstvy jsme mohli vidět i taková "esa", jako jsou Jinolice, Libuň, Svijany či Sychrov. Samozřejmě zde bylo více kvalitních družstev, ale do těchto náš sbor vkládal mnoho nadějí.
Počasí sice nepřálo soutěžním družstvům, ale i tak jsme mohli vidět mnoho velice kvalitních pokusů, jak mezi muži, tak i mezi ženami. Chladné počasí sice svalům mnoho nepomohlo, ale všichni účastníci to dokázali překonat a vložili do svých pokusů všechno, a i přes, vyloženě podzimní, déšť bylo možné vidět časy okolo 19 sekund.
Atmosféra na této soutěži byla velice přátelská, a to jak od pořadatelů, tak i od všech soutěžících "manšaftů". Mnohdy jsme mohli vidět půjčování členů a členek do jiných družstev. Někteří půjčení toho nejspíš měli až nad hlavu, ale není se čemu divit. Sbor rozhodčích byl dnes také velice dobře připraven, a ukázalo se to jak na přístupu tak i nekompromisnosti všech rozhodčích.
Naše družstvo sice soutěže na 3 "B" moc nejezdí, ale zúčastnilo se s hlavním cílem dokončit svůj pokus. Čas sice nebyl až tak převratný, 25s a nějaké drobné, ale podařilo se nám dokončit a v závěru jsme obsadili 19. místo, což v této konkurenci bereme za docela solidní výsledek.
Na závěr bych chtěl opět pochválit pořadatele za skvělé občerstvení a do dalších ročníků "Jirkovské proudnice bych jim chtěl popřát hodně štěstí a větší přízeň počasí.


 9.KOLO PKL v Nouzově
Dne 22.8.2009 proběhlo 9.kolo tentorkát v Nouzově. Soutěž v požárním útoku byla doplněná dalšími soutěžemi, kterými se mohli bavit nejen diváci ale i soutěžící. Počasí bylo tentokrát o něco chladnější, než tomu bylo v minulých dvou týdnech, ale naštěstí z oblohy spadlo jen pár kapek. Soutěž proběhla bez větších problémů, a kolem 11 hodin byla odběhnutá kategorie žen. Jenom děvčata z Frýdštejna dnes měla menší zdržení a dorazila ke konci celé soutěže. Mezi děvčaty dnes proběhl opět velký boj o prvenství, ale nakonec plný bodový příděl získalo družstvo žen v favorizované Vitiněvsi a krůček po krůčku ukazují, že celkové vedení jim patří a to plným právem. Avšak i mezi muži bylo na co se koukat. Kluci "rychlých šípů" z Jinolic dnes předvedli, proč jsou momentálně v čele PKL a i dalších soutěží. Jejich čas 13.82 byl pro tento den naprosto nejlepší. Myslím si, že o vítězi dne bylo rozhodnuto již předem ale nikdo se tohoto času nezalekl a i všechny ostatní družstva kategorie mužů do toho šla naplno, přesně tak jak se má. Je sice pravda, že my naše snažení nejspíš trošku přehnali a náš útok byl dnes opravdu slabý, ale je to sport a to se prostě stává a musíme s tím všichni počítat. Ale dnešek se nevydařil více družstvům. Chtěl bych pochválit hlavně ty, kteří svůj pokus, i s nějakým zádrhelem, dokončili.
Ohledně soutěže. Ta proběhla bez problémů a organizátoři vše zvládli na jedničku. K žádnému úrazu snad také nedošlo a doufejme, že nedojde ani v průběhu večera, kdy v Nouzově vystupuje skupina SVR.
Kompletní výsledkovou listinu najdete na stránkách PKL: http://podkozakovskaliga.cz (odkaz naleznete v levém sloupci)


Mimořádný trénink v Jirkově
21.8.2009 jsme měli mimořádný trénink v Jirkově v hasičském areálu za Jirkovskou hasičskou zbrojnicí. Na tento nácvik jsme se vydali pouze jako soutěžní družstvo mužů, a to jsme ještě nebyli úplně kompletní. Chyběl nám jeden proudař a tak se o tento post podělila dvě naše děvčata. Jmenovitě to byla Jíťa s Pavlínou. Díky klukům z Jirkova jsme mohli tento areál využít a patří jim náš dík.


8.KOLO PKL  v Podmoklicích (Semily)
15.8. 2009 jsme se podívali na soutěž PKL v Podmoklicích. Počasí tento víkend přálo a soutěž se obešla bez deště, za krásného a slunečného počasí. Na této soutěži bylo asi 30 mužských týmů a okolo 15 družstev žen. Soutěžilo se na dva útoky, kde se počítal ten lepší pokus. Mohli jsme vidět také souboj mezi vedoucími družstvy PKL, který bych já osobně ohodnotil na výbornou. Opravdu nám Jinolice a Libuň předvedli krásné útoky a vypovídali o tom i časy, které byly na hranici mezi 13 a 14 vteřinami. Ještě že zde v Podmoklicích, na jejich krásném stadionu, je možné mít dvě soutěžní dráhy vedle sebe a sledovat souboje těch nejlepších družstev.
Naše družsvto mužů do dvojice "chytlo" soupeře z Bukoviny. S klukama se poslední dobou celkem dost bavíme a naše přátelské vztahy jsou momentálně velice dobré. Nicméně klukům z Bukoviny dneska přálo štěstí o hodně víc než nám a i na výsledcích to bylo hodně vidět. S celkem ledovým klidem bych řekl, že kromě rychlých proudařů, kteří beželi za Jílovský tým, se jim vše vedlo o hodně lépe nežli nám. Dnešní čas 17,45 (ten lepší) nám stačil až na 22.místo. Dost o tom vypovídá i čas družstva, které se umístilo "až" na 30. místě. Tento čas byl 20 vteřin a, jak se tak říká, pár setin k tomu.
Doufejme, že v dalším průběhu sezóny se nám bude dařit víc. Jsme bojovní a za hlavu určite ještě nic neházíme a doufám, že stejně jsou na tom i další družstva, která potkáváme v seriálu Podkozákovské ligy a těšíme se na další setkání i na dalších soutěžích.