Michal Štěpán
narozen 27.9.1990
Členem SDH Jílové od 1.1.2004
Momentálně ve funkci Jednatele SDH Jílové
v soutěžním družstvu na postu strojníka
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou, okrsek Velké Hamry

 

Sezóna 2013

Sezóna 2013

Tento rok jsme se zúčastnili hlavně Podkozákovské hasičské ligy v požárním útoku na 2B, jako soutěžící a pro radost všech opět také jako jeden z pořadatelů. Sezónu jsme nezačali vůbec špatně a dlouhou dobu jsme dokonce bojovali o průběžné prvenství, které nám nakonec uniklo a díky menším technickým problémům a nakonec i zhoršené komunikaci v družstvu jsme bohužel pro nás vypadli taktéž z první pětice umístěných, což nás velmi mrzelo. Ovšem opět jsme se také ukázali na několika soutěžích v lie nočních soutěží neboli Fire Night Cupu (FNC) a také jsme zavítali na půdu Extraligy ČR a rovněž Jizerské ligy.
 
Start sezóny aneb I.kolo PKL u nováčka v Tuři
V sobotu 4.5. proběhlo I.kolo Podkozákovké ligy, které uspořádal  nováček mezi pořadateli PKL a to Tuř u Jičína. Po deštivém týdnu nastali menší potíže, jelikož areál byl podmáčený, to ovšem nezabránilo regulérnosti soutěže a tak mohl celý kolotoč PKL odstartovat a bylo se po dlouhé zimě opravdu na co těšit. Počasí se v sobotu dopoledne umoudřilo a nakonec se po pár spadlých kapkách prodralo i slunce.
Do Tuře se nakonec sjelo celkem 38 družstev, z toho 25 mužských a 13 ženských. Pro tento rok, stejně jako pro ten minulý, byla odsouhlasena smíšená startovní listina (vyjímkou je soutěž v Podmoklicích)  a tak jsme opět byli svědky různého promíchávání družstev na hlavní základně.  Celý ročník odstartovali muži z Lestkova, kteří ovšem svůj pokus nedokončili a to díky problémům u kádě a na pravém proudu. A hned po Lestkovu odstartovala také děvčata z Libuně a tak byl rok 2013 odstartován v obou kategoriích.
V kategorii žen se nakonec na 3. místě umístila děvčata z Benešova u Semil s časem 19,61 (PP 18,75). Na druhou příčku se probojovala děvčata z Libuně, která svůj pokus dokončila s časem 18,80 (LP 18,21).  Nejlepší útok v ženské kategorii předvedla Vitiněves a za čas 16,10 (PP 16,01) zaslouženě brala děvčata zlaté medaile a putovní pohár.
Kategorie mužů byla mnohem vyrovnanější a také nabitější, co se do počtu soutěžních družstev týče. Nakonec se na 3. místo probojovali muži z Kosmonos s časem 15,06 (LP 14,98). Druhou příčku obsadil Jablonec nad Jizerou s časem 14,82 (PP 14,68). Jediným přemožitelem tohoto času se stalo družstvo Renmotor Jinolice, které za čas 14,43 (PP 14,39) bralo zlaté medaile a, stejně jako v ženské kategorii, putovní pohár.
Družstvo z Jílového se taktéž zúčastnilo soutěže v Tuři a předvedlo zde svůj pokus, který s hodnotou 15,63 (PP 15,09) stačil na 9. místo. Nutno podotknout, že se jednalo o první ostrý útok sezóny 2013, která díky dlouhé zimě ještě nepřinesla k nám do kopců zrovna příznivé podmínky pro trénování a tak jsme velice spokojeni s tímto výsledkem.
Kompletní výsledky z této soutěže, později také ze všech ostatních naleznete na webu PKL: pkl.firesport.eu v kalendáři pod záložkou "Byla". Na tomto webu také naleznete průběžné pořadí ligy pro rok 2013.

Další kolo PKL se koná v sobotu 11.5. na soutěži Svijanská 13, kterou, jak již název napovídá, hostí sbor ze Svijan.

II.kolo PKL zavítalo již podruhé do Svijan

V sobotu 11.5. se od 10.00 konalo v pořadí II. kolo Podkozákovské ligy, když se ve Svijanech bojovalo o body na soutěži s názvem Svijanská 13. Počasí, v porovnání s minulým rokem, bylo letos o dost příjemnější a déšť nás zastihl až na samotný závěr dne, když všechny zúčastněné trochu namočila voda na slavnostním vyhlášení soutěže. Účast na soutěži byla velice hojná, jelikož se do Svijan sjelo 29 družstev mužů a 17 družstev žen a ani tentokrát jsme se nemuseli bát o opravdu rychlé časy.

Jak jsem již zmiňoval, kategorie žen nám přinesla celkem 17 požárních útoků a i když se některá družstva potýkala s menšími problémy, nakonec svůj pokus dokončila všechna děvčata. Ovšem kdo na této soutěži chtěl brát medaile, musel stáhnout svůj pokus pod hranici 19 vtšřin. To se nakonec povedlo jen třem družstvům, i když 4. v pořadí k hranici 19 sekund nemělo zrovna daleko.Těsně pod bednou totiž zůstala děvčata z Jeřmanic A s časem 19,03 (PP 18,92). Na třetí příčku se ale nakonec probojovala děvčata z Malé Skály B s časem 18,76 (LP 18,67), Druhé místo obsadila děvčata z Benešova u Semil a za čas 18,59 (PP 18,26) tak brala stříbrné medaile. Za zmínku stojí, že rychlejší proudařka Benešova byla taktéž nejrychlejší na celé soutěži. Těsně před Benešovem se ale nakonec umístilo družstvo z Jablonce nad Jizerou s časem 18,46 (LP 18,38) a tak pro tento den přebrala zlaté medaile a jak je již zvykem ve Svijanech, tak si děvčata odvezla také velký sud Svijanského knížete.

Mezi  muži byla i pro tento den samozřejmě větší konkurence a také jsme zde mohli očekávat rychlejší útoky. A ani této soutěži se nevyhl nedokončený útok. Tantokrát jich tedy bylo více než jeden ale za zmíňku stoji N v podání Libuně. A kdo chtěl v této konkurenci sebrat alespoň jeden bod, musel se vejit do času těsně nad 17 sekund, protože za 15.místo braj poslední bod Roudný. Stupně vítězů bylo ovšem s časy úplně někde jinde. Za čas 15,10 bralo třetí místo a drahocenných 13 bodů mužstvo z Jílového (LP 14,61). Jílováci bohužel nestačili jenom na dvě družstva a tak druhou pozici za čas 14,66 (PP 14,21) brali "Rychlí šípy" z družstva Renmotor Jinolice a nakonec nejlepší výsledek dne předvedli kluci z Mladějova když za čas 14,63 (LP 14,50) brali opět velký sud 13 a hlavně zlaté medaile a 15 bodů do celkového hodnocení, kde se po dvou kolech Mladějov dělí s 20 body o třetí příčku právě s Jílovem a tak doufejme, že se takto hezké a hlavně dobře bodované časy budou dařit i pro další části sezóny.

Další kolo PKL proběhne až druhý červnový víkend, a to 8.6. ve 14.00 na Avis Cupu v Jeřmanicích, kde se nám představí pořadatelský nováček PKL.

O pohár starosty obce Vlastiboř
V sobotu 25.5. se v odpoledních hodinách konal již tradiční pohár starosty obce Vlastiboř, který pořádá sbor se sousední obce. Bohužel počasí se projevilo opravdu nepříznivě a jako každý rok byla dráha promočená deštěm. Teploty se však pro tento ročník také nevyšplhaly zrovna vysoko a na teploměru jsme nemohli vidět nijaké jarní teploty. Ani to však nezabránilo konání této soutěže. Do Vlastiboře se nakonec sjelo 11 družstev mužů a 5 družstev žen. Cel soutěž měla probíhat dle pravidel Podkozákovské ligy a tak i tentokrát byla startovní listina promíchaná. Aby se celé soutěžní odpoledne protáhlo, běhalo se nakonec dvoukolově a započítával se pouze lepší čas, tudíž měl každý možnost se zlepšit, případně dosáhnout platného pokusu.
Mezi muži byla, jako již tradičně, větší konkurence, to však neplatilo pro domácí družstvo z Vlastiboře, které celou soutěž zahájilo a hned svým prvním pokusem stanovilo vítězný čas, který měl hodnotu 15,46. O necelou půl sekundu zaostalo družstvo Maršovic, které s časem 15,88 bralo stříbrné medaile a s minimálné zrtátou se na třetím místě usadil Jirkov s časem 15,92. Družstvo Jílového se taktéž zúčastnilo soutěže a po nezdaru v prvním pokusu mělo co napravovat. Nakonec se druhý pokus vydařil a s časem 16,01 (letošním prozatím nejhorším) bralo až bramborové medaile.
V soutěži žen se také dařilo domácímu družstvu a s časem pod 19 sekund braly ženy z Vlastiboře také první místo. Tento čas byl jediný pod hranicí 19ky a tak druhé místo brala děvčata z Malé Skály "B", které nakonec daly jediný čas 19kový. Třetí místo obsadila děvčata ze sousedního Bozkova. Ta však již svůj pokus nestlačila ani pod hranici 21 sekund a tak těsně odsunula z "bedny" holky z Držkova.
A aby se vše zachovalo v domácích podmínkách, tak ani nejrychlejší proudař a proudařka nebyli z jiného sboru než z domácí Vlastiboře :-)

III.kolo PKL zamířilo na dráhu Jeřmanic
V sobotu 8.6.2013 v odpoledních hodinách proběhlo III.kolo Podkozákovské ligy ve sportovní areálu ZŠ Dobiášova v Liberci. Tuto soutěž pořádal nováček mezi pořadateli PKL a to sbor z Jeřmanic. Počasí tento víkend přálo a soutěže se v krásném slunečném počasí zúčastnilo 26 družstev mužů a 11 družstev žen.
Mezi ženami se o body svedla bitva téměř na setiny vteřiny. O tom svědčí výsledný čas Benešova, když děvčata dokončila s časem 19,25 (LP 17,78), který byl o pouhé 3 setinky za medailovým umístěním. A právě o ony 3 setiny lepšího času, tedy 19,22 (PP 18,24), dosáhly ženy z Krásné Vsi a tak si odvážela bronzové medaile. Stříbro za čas 18,93 (LP 17,44) si odvezla Malá Skála B a zlato si již podruhé v řadě vezla děvčata z Jablonce nad Jizerou s časem 17,92 (LP 17,84), který nedával šanci na prvenství žádnému jinému družstvu.
Mezi muži byl boj o něco méně vyrovnaný, i když tartanový povrch svědčil téměř všem, rozdíly mezi výslednými časy byly o malinko větší, avšak mezi prvním a druhým místem jsme nenapočítali ani jednu desetinu. Třetí místo nakonec obsadili kluci z Lestkova s časem 15,29 (PP 15,12) a připočetli si tak první body v letošním ročníku. S časem 15,07 (PP 14,67) si stříbro odvezli muži z Kosmonos a Tatobity brali zlaté medaile za jediný čas pod 15 sekund a to za čas 14,98 (LP 14,61).
Jílové po menším problému na zadku dokončilo svůj pokus s časem 16,39 (LP 16,07) což stačilo pouze na 9.místo a tak jsme si do průběžného hodnocení přičetli 7 bodů, které nás však udrželi na stále děleném třetím místě průběžného pořadí.
Další kolo PKL se uskuteční v sobotu 15.6. v klasické době, tudíž v 10:00 na dráze v Příšovicích.

I.kolo FNC v Liberci - O pohár Obřího sudu
V sobotu 8.6. proběhlo I.kolo Fire Night Cupu v témže areálu jako odpolední PKL. Tuto soutěž taktéž pořádal sbor z Jeřmanic a bohužel ani letos se napodařilo zajistit hladký a bezproblémový průběh soutěže, takže jsme mohli vídat stejné problémy jako v předchozích letech v Dlouhém Mostě. Počasí však vydrželo i na večer a do areálu u "Dobiášovky" se sjelo 23 družstev mužů, 8 družstev žen a již tradičních PS-12 se zůčastnilo 15 družstev.
Ženy mají na noční soutěži přednost, takže měly oddělenou startovní listinu. Třetí místo nakonec obsadila děvčata z Malé Skály A s časem 18,82 (LP 18,57). Stříbrné medaile si vybojovala děvčata z Krásné Vsi s časem 18,73??? (PP 18,07) a zlato braly Libuňky s čaem 18,73??? ( PP 17,99), čímž si vynahradily odpolední neúspěch.
V kategorii PS-12 se pro letošek poupravila pravidla a jsou zakázané tretry a jak je již zvykem, v této kategorii se používá přetlakový ventil a "široké" hadice. Se všemi těmito pravidly se nakonec na třetí místo probojovali Hradčany s časem 22,26 (PP 21,96), s kterými běžel právě pravý proud Pavel "Lexa" Štěpán. Druhé místo s těsným náskokem 2 setin vybojovala Nová Ves u Bakova s časem 22,24 (PP 21,83) a nejrychlejší v této kategorii byla Krásná Ves s časem 20,64 (PP 20,21).
Mezi muži ovšem vládla jiná atmosféra. Někteří namotivovaní, možná až přemotivovaní, z odpoledne večer svůj pokus pokazili, někteří naopak zazářili. Časy jako odpoledne jsme však moc nevídali a tak se na třetí, čili bronzové, místo probojovali muži z Roudného s časem 16,76 (LP 16,12). Druhé místo obsadili muži z Tatobit s časem 15,92 (LP 15,19) a zlato a současně průběžné vedení brali muži ze Sloupu s čaem 15,84 (LP 15,59).
Jílováci ve večerním útoku napravili svoji chybu na zadku, ovšem problém na béčkách a nakonec velký prostřik na pravém proudu přinesl čas 17,43 (LP 15,42), což stačilo "až" na 6.místo a 10 bodů do celkového hodnocení.
Bitva o další body proběhne v oblíbeném areálu u koupaliště na Frýdštejně a to hned další týden 15.6. od 21 hodin.

IV.kolo PKL proběhlo v Příšovicích
V sobotu 15.6. se konalo IV.kolo PKL v areálu hasičů z Příšovic, tentokrát již v normální době a to v dopoledních hodinách. Počasí přálo a slunce svítilo na dráhu celý den a teploty se blížily k tropickým hodnotám. Toto počasí přilákalo do Příšovic celkem 33 družstev z toho 13 družstev žen a 20 družstev mužů.
Mezi ženami se o bednu bojovalo hlavně s časy okolo 19 sekund ale nakonec se na 3. místo dostala děvčata z Krásné Vsi s časem 19,73 (LP 19,45). Stříbro obsadil Sychrov s časem o pouhé 3 setiny rychlejším a to 19,70 (LP 17,69). Prostřik na pravém proudu tak znamenal pouze druhé místo a cestu k vítězství tak otevřel děvčatům z Libuně, které jako jediné prolomily hranici 19 sekund a za čas 18,64 (LP 18,05) získala zlaté medaile a hlavně drahocenné body do celkového hodnocení.
Mužská část soutěže byla ovšem vyrovnanější a mezi prvním a třetím byl rozdíl pouhých 33 setin sekundy. Třetí místo nakonec ale vybojovalo družstvo z Lestkova s časem 15,44 (LP 14,95) a kluci si tak připsali další cenné body. Druhou příčku obsadili kluci z Maršovic s časem 15,13 (LP 14,97) a rozdíl mezi nimi a vítězem byly pohé 2 setiny sekundy. S časem 15,11 (LP 15,04) nakonec zvítězili Kosmonosy, které se tak katapultovali do čela průběžného pořadí.
Muži z Jílového se museli potýkat s menším zaváháním spojaře ale nakonec dokončili s časem 16,37 (LP 16,28) a tento čas stačil na 7. místo a 9 bodů, které nám zatím drží 3. místo průběžně, ovšem družstva za námi se již stačila dotáhnou na minimální rozdíly a tak bude boj o přední příčky ještě hodně vyrovnaný.
Další kolo PKL se koná 29.6. v 10.00 hod. na dráze v Dolním Podůlší, kde bývá vždy velice dobře připravená a hlavně rychlými časi nabitá soutěž.

II.kolo FNC - Frýdštejn
15.6. proběhlo také II.kolo FNC na dráze Frýdštejna v areálu tamního koupaliště. Přestože meteorologové hlásili bouřky a silné deště, letošní ročník soutěže na Frydštejně se obešel bez těchto komplikací. Vše tedy nahrávalo k tomu aby 25 družstev mužů, 14, družstev žen a 20 družstev v kategorii PS-12 svedlo vyrovnaný souboj. Jako každý rok byla velice zajímavá divácká kulisa a také doprovodný program, který bohužel ze začátku soutěže působil menší komplikace se spouštěním časomíry. Tento problém byl ale vyřešen a tak mohla soutěž v klidu proběhnout.
Mezi ženami jsme mohli sledovat horší pokusy, většinou díky zaváhání jednotlivých členů družstva, ale i velice kvalitní pokusy. Třetí místo nakonec obsadila děvčata z Jablonce nad Jizerou s časem 19,95 (LP 17,53) Druhou příčku obsadily Libuňky s časem 19,64 (LP 19,22) a zlato za první místo obsadila děvčata z Krásné Vsi za čas 18,45 (PP 18,41).
V kategorii PS-12 jsme nemohli díky pravidlu o použití přetlakového ventilu a neupravených strojích sledovat tak rychlé časy jako například u žen a tak nakonec s časem 24,26 (PP 23,77) brali bronzové medaile muži z Krásné Vsi, kteří jen o kousek předčili své družstvo žen v této kategorii. Stříbrnou medaily si s časem 23,39 (PP 22,36) odvezli muži z Hradčan, kteří využili i pomoci našeho člena Pavla Štěpána a zlato si za čas 23,24 (PP 23,03) odvezla Nová Ves u Bakova.
Kategorii mužů můžeme letos na Frýdštejně prohlásit za pomalejší ve srovnání s předešlými ročníky a nikdo neví, co za letošními časy stálo. Třetí místo ale nakonec obsadili muži z Tatobiz s časem 16,45 (PP 16,24). Stříbrnou příčku obsadili muži ze sloupu s časem 16,43 (LP 15,96) a zlaté medaile si odvezli kluci z Lestkova za čas 16,16 (PP 15,27).
Jílové mělo na této soutěži krásně rozeběhnutý útok, který by nejspíš stačil na medailové umístění, bohužel se z nějakého nevysvětlitelného důvodu nedostalo vody do mašiny a po druhém nabírání jsme svůj pokus dokončili s časem 31,11 (LP 29,93), který nestačil na bodované pozice. Za tento pokus jsme obsadili 17. příčku a byli poslední s dokončeným a platným pokusem.
Další kolo FNC se odehraje 22.6. v Liberci - Vesec, pod taktovkou sboru dobrovolných hasičů z Karlinek pod záštitou primátorky statutárního města Liberec. 

III.kolo FNC v Karlinkách
22.6. proběhlo již III.kolo FNC ve skiareálu Vesec v Liberci. Tuto soutěž pořádal sbor z Karlinek pod záštitou města Liberec. Počasí přes den bylo opět tropického rázu ale večer přinesl déšť a to hlavně v průběhu sotěže PS-12 a mužů. Ovšem to nikomu nevadilo a tak se soutěž, jíž se zúčastnilo 18 družstev mužů, 7 družstev žen a 17 družstev kategorie PS-12, mohla rozjet v plném proudu.
V kategorii žen se bojovalo o opravdu skvělé časy a třetí místo žen z Jeřmanic s časem 18,83 (LP 17,50) toho je opravdovým důkazem a jakousi ochutnávkou před těmi nejlepšími. Druhou příčku totiž obsadila Krásná Ves s časem 17,98 (PP 17,90) a zlatou příčku si vylepšením osobního rekorku zajistili časem 17,17 (PP 17,09) děvčata z Maloskalského Béčka.
Kategorie PS-12 byla tentokrát o mnoho vyrovnanější, než tomu bylo na Frýdštejně a tak si třetí místo odvezli muži z Krásné Vsi s časem 21,37 (LP 21,02), který opět nechal jejich děvčata až na 4. místě. Stříbro si s časem 21,20 (LP 20,87) odvezli do Janova Dolu a první místo obsadili s časem 21,11 (LP 20,44) opět muži z Nové Vsi u Bakova.
No a kategorie mužů nám tento týden nakonec také přinesla rychlejší pokusy a opět vyrovnaný boj o přední příčky. Třetí místo ovšem obsadili opět muži z Tatobit, když předvedli útok s časem 15,36 (LP 15,07). Druhou příčku obsadili muži z Karlinek "A" s časem 15,17 (LP 14,77) no a nejvyšší stupínek opět obsadili kluci z Lestkova s časem 15,12 (PP 14,63).
Jílovému se nejspíš vrací prokletí nočních soutěží, pro letošní rok alepoň v menší podobě. Podobně jako minulý týden na Frýdštejně se nějakým způsobem ztratila voda ze sacího vedení (respektive z jeho druhé poloviny) a tak jsme svůj pokus dokončili s časem 22,08 (LP 21,31), který opět nestačil na bodované pozice ale pouze na 16. místo a tak doufejme, že se toto prokletí nočních soutěží neudrží na delší dobu a do konce sezóny ještě zabereme a nějaké body do celkového hodnocení ukořistíme.
Příští kolo FNC se koná v areálu v Krásné Vsi a to 6.7.

V.kolo PKL v Podůlší
V sobotu 29.6. proběhlo v pořadí již V.kolo PKL, o jehož pořádání se postaral sbor hasičů z Podůlší, což je jeden z klasických pořadatelů PKL. Počasí bylo, jak je již tuto sezónu zvykem, opět velice pěkné a teploty opět atakovaly 30 stupňů, ovšem deště předchozí den se postaraly o podmáčenou trať. Ovšem i přes tento malý detail soutěž proběhla regulérně a jak saoutěžící kolektivy tak i diváci mohli sledovat velice vyrovnaný souboj o body.
V kategorii žen se nakonec o drahocenné body utkalo 12 družstev. Časy prvních 4 družstev byly dokonce pod hranicí 19 vteřin, což se na trochu těžším terénu velice cení. Třetí místo ovšem obsadila děvčata z Malé Skály B a to za čas 18,73 (LP 18,18), což byl o pouhé 4setiny lepší čas než družstva Jeřmanic. Dramatický souboj byl také o první místo, ze kterého jako poražené vyšly Libuňky s časem 18,14 (LP 17,69), když o jednu desetinu zaostaly za Malou Skálou A, která za čas 18,04 (LP 17,66) brala zlaté medaile. Souboj těchto dvou družstev byl vyrovnaný ve všech směrech, o čemž svědčí i časy rychlejších proudů.
Mužská kategorie se tentokrát představila hned 24 útoky, přesně tolik družstev mužů se sešlo v areálu v Dolním Podůlší. Zde byl souboj o body o mnoho vyrovnanější, když 12 družstev dokončilo svůj pokus za 15 vteřin a nějaké drobné. Tuto sobotu se opravdu jednalo o boj o každou desetinku a podle toho také vypadala výsledková listina. Třetí místo v této konkurenci nakonec s časem 15,18 (PP 15,06) obsadilo Podůlší Béčko, které zaostalo o pohé 3 setiny za druhou Myštěvsí, která svůj pokus dokončila s časem 15,15 (LP 14,55). Ovšem nikdo nebyl v Podůlší rychlejší než nováček mezi pořadateli a to sbor z Tuře, který se představil také jako okresní šampion. Tuř získala první místo za poku 15,03 (LP 14,96) a připsala si tak plných 15 bodů do celkového hodnocení.
Muži z Jílového se samozřejmě také zúčastnili a nedopadli vůbec špatně. Čas na prvním terči vypadal sice o mnoho lépe než vysledný ale i tak čas 15,51 (LP 14,85) stačil na 6. místo a celkových 10 bodů se opět připsalo na naše konto.
Další kolo PKL a další souboj o body proběhne 6.7. v Tatobitech.

VI.kolo PKL v tropických Tatobitech
V sobotu 6.7. zavítala PKL do Tatobit, kde se konalo její VI.kolo. Počasí bylo opět velice horké a léto ukázalo, že se letos opravdu vydaří a po chladném květnu a deštivém červnu se nevyplní některé vtípky o počasí. Sice se ke konci soutěže nad Kozákovem přehnala prudká přeháňka, každý ale potvrdí, že se alespoň trochu ochladil a byla hned lepší nálada. Toto počasí do Tatobit přilákalo celkem 37 družstev, z toho 11 družstev bylo ženských a 26 mužských.
Mezi ženami se opět sváděl lítý boj a rozdíl mezi vítězem a třetím místem byla rovná půl sekunda. Třetí místo nakonec s časem 18,48 obsadila děvčata z Libuně (PP 18,14). Druhé místo a další 18kový čas předvedla Malá Skála B, která medaile odvážela za pokus v hodnotě 18,17 (LP 17,89) a na stupínek nejvyšší se postavila děvčata z Benešova u Semil, která sestřelila terče v čase 17,98 (LP 17,94).
Mužská kategorie byla opět velice vyrovnaná a kdo chtěl pomýšlet na bednu, musel předvést útok pod hranicí 15 sekund. To se nakonec podařilo domácímu družstvu a kluci z Tatobit za čas 14,67 (PP 14,34) získali bronzové medaile. Druhou příčku si vybojovali časem 14,57 (PP 14,15) muži z Jinolic. Nikdo ovšem nepřekonal čas 14,55 (PP 14,51), za který si zlaté medaile a první body v seriálu odváželi muži z Libuně.
Družstvo hasičů z Jílova dokončilo svůj pokus v čase 15,23 (LP 14,76), což stačilo na 5. místo a opět slušný bodový zisk do průběžného hodnocení PKL. Za tento čas můžeme také poděkovat pomoci ze strany Martina Bergera z SDH Podůlší, jenž nám zaběhl rozdělovač.

IV.kolo FNC se konalo v Krásné Vsi
V sobotu 6.7. se konalo také IV. kolo FNC a to v Krásné Vsi. Počasí se snad jako každý rok v Krásné Vsi zdálo poněkud nepříznivé, když se všude okolo nad obzorem proháněly blesky, bouřka se však tentokrát vyhla a soutěž nebyla poznamenána žádnou nepřízní počasí. To se ovšem nadá říct o poctivosti nekterých družstev, kdy bylo zjištěno porušení pravidla o půjčování a tak došlo k diskvalifikaci celkem 3 celků z kategorie mužů. Celkem se však zaprezentovalo 53 družstev, z toho 26 mužů, 7 žen a 20 družstev v kategorii PS-12.
V kategorii žen se né úplně dařilo některým favoritům a tak se na 3. místo probojovalo družstvo z Katusic s časem 23,04 (LP 21,42). Druhou příčku obsadilo družstvo Malé Skály B s časem 19,16 (LP 19,04) a vítězství na domácí půdě si vychutnala Krásná Ves s časem 18,93 (PP 18,82)
Kategorie PS-12 byla poznamenána celkem 6 neplatnými pokusy. Ovšem o první příčky se bojovalo tvrdě, o čemž svědčí rozdíl mezi 2. a 5. místem, který byl 82 setin sekundy. Třetí místo však vybojovala Nová Ves u Bakova za čas 22,47 (PP 22,29) Druhou příčku obsadili muži z Hradčan s časem 22,13 (PP 20,91) a zlato si stejně jako v kategorii žen užívalo domácí družstvo mužů za čas 21,46 (LP 20,03). Ovšem ani domácí ženy se nenechaly zahanbit a s časem 22,95 (LP 22,27) braly 5. místo.
No a jak již tomu bývá, tak v kategorii mužů byl boj snad nejtvrdší, i když rozdíly byly tentokrát o něco větší. Třetí místo tak nakonec získali muži z Malé Skály za čas 15,77 (LP 15,00). Druhou příčku obsadili muži z Maršovic s časem 15,44 (PP 15,11) a na zlatou medaily si sáhli muži z Tatobit s časem 14,78 (LP 14,76).
Jílové se bohužel nemůže zbavit prokletí nočních soutěží a tak se v Krásné Vsi umístili na 26. místě s neplatným pokusem, kdy se na pravém proudu podařilo proudaři přeběhnout a mašina mu vytrhla proudnici z ruky. Vše se nakonec obešlo bez zranění vážnějšího chrakteru, když si Pavel "pouze" narazil zápěstí.
Další kolo FNC se bude konat v Nové Vsi nad Popelkou.

VII.kolo PKL a noční Vesec pod Kozákovem
V pořadí již VII.kolo PKL proběhlo v pátek 12.7. v areálu ve Vesci. Tentokrát se počasí na noční Vesec představilo ve své chladnější podobě, větší zima však nakonec nebyla. Jenom koupání se v místní nádrži by opravdu nebyl dobrý nápad ;-) Vesec jako každý rok přitáhl spoustu soutěžních družstev, která v průběhu sezóny moc nepotkáváme a tak byla startovní listina velice nabitá. Celkem se do Vesce sjelo 29 družstev mužů a 16 družstev žen.
Mezi ženami jsme mohli sledovat velice dobré výkony, kterým napomáhal rychlý náběh z kopečka. Dokonce jsme mohli vidět i dva útoky pod hranicí 18 vteřin, což se letos moc často nestává. Třetí místo si ale nakonec odvezla děvčata z Malé Skály A za čas 18,60 (PP 17,90), druhou příčku obsadily Libuňky s časem 17,82 (LP 17,18). Jako neporažené se z Vesce vracelo družstvo Malá Skála B, které s časem 17,39 (PP 17,34) nekompromisně zvítězilo a odvezlo si domů zlaté medaile.
Mužská kategorie byla opět velice vyrovnaná a stejně jako v Tatobitech bedna byla pouze za časy pod 15 vteřin. No a aby se podobnost s Tatobity nepletla, tak třetí příčku obsadilo právě družstvo z Tatobit za čas 14,85 (PP 18,14). O 7 setin lepšího času dosáhli "Rychlí šípy" z Jinolic, když časomíru zastavili na hodnotě 14,78 (PP 14,54). Ovšem první příčku obsadili muži z Jablonečku, když se jim podařilo shodit terče v časem 14,55 (PP 14,49).
Bohužel pro Jílové se jednalo o noční soutěž a tak se jejich útok neobešel bez komplikací, tentokrát v podobě podklouznutí béčkaře a tak se nám podařilo dokončit útok s časem 17,69 (PP 16,35), kdy došlo ještě k obrovskému prostřiku na levém terči. Tento čas stačil až na 18. příčku a tudíž jsme si nepřipsali žádný bod do průběžého hodnocení ligy.
Podkozákovská liga se touto soutěží přehoupla do své druhé poloviny a tak je i čas na menší pauzu, kdy další kolo proběhne na trati za hasičárnou v Jablonci nad Jizerou.

VIII.kolo PKL za hasičárnou v Jablonci nad Jizerou
V sobotu 3.8. se rozjela druhá polovina PKL po trochu delší pauze a to hned v Jablonečku. Počasí svůj obraz z předchozích týdnů nezměnilo a tak nás čekala sobota v opravdu tropických podmínkách, kdy se teploty přibližovali k hranici 40 stupňů. Všichni zúčastnění nejspíš záviděli hlavně košaři a spojaři jejich posty ale nedalo se dělat nic jiného, než se s těmito teplotami srovnat a přežít je ve zdraví a to hlavně dodržováním pitného režimu. V tomto tropickém počasí se do Jablonečku sjelo celkem 20 družstev mužů a 12 družstev žen.
Ženská kategorie přinesla velice vyrvnaný souboj, když se do rozdílu necelé jedné vteřiny vecpalo hned 6 družstev. Třetí místo si ovšem za čas 18,02 (LP 16,88!) vybojovaly Libuňky. O prsa, jak se říká, nestačily na družstvo z Krásné Vsi, které svůj pokus dokončilo v čase 18,00 (LP 17,89) a odváželo si tak stříbro. No a že doma mají naběháno dokázala davčata z Jablonce nad Jizerou, kdy se jejich pokus zastavil na hodnotě 17,67 (LP 17,63).
Kategorie mužů tentokrát nebyla tak dramatická jako v jiných závodech a stejně jako u žen se rozdíl mezi 1. a 6. místem vešel do jedné vteřiny. Třetí místo nakonec vybojovali muži z Lestkova za čas 15,26 (LP 14,38), druhou příčku obsadili Tatobity za čas 15,12 (LP 14,83) a, podobně jako v kategorii žen, první místo zůstalo doma, když za čas 14,89 (PP 14,40) zlaté medaile bral domácí Jabloneček.
Jílovskému družstvo se po pauze útok nevyvedl dle jejich představ, ale za čas 16,01 (PP 15,63) se braly cenné body za 7. místo. Situace v tabulce se ale tímto velice srovnala a tak se máme ve zbytku sezóny ještě na co těšit a dle všeho se bude bojovat až do samotného konce.

V.kolo FNC proběhlo u hasičárny v Nové Vsi nad Popelkou
V sobotu 3.8. proběhlo předposlední kolo FNC v Nové Vsi nad Popelkou na "Hasičské louce". Předpověď počasí hlásila příchod silných bouřek a průtrží mračen, což se nikomu zrovna moc nelíbilo, nakonec se však Nové Vsi tato předpověď vyhla alespoň po dobu soutěže. Po náročných horkých dnech se na noční klání sjelo celkem 24 družstev mužů, 8 družstev žen a 20 družstev kategorie PS-12.
V kategorii žen se družstvům nějaké extra časy nevedly, což bylo ale celkem předvídatelné díky poměrně vysokému převýšení na trati. S tímto terénem se nejlépe poprala děvčata z Jeřmanic, když si za čas 19,75 (LP 19,02) odvezla zlaté medaile. Druhou příčku obsadilo družstvo z Malé Skály B s časem 19,82 (PP 19,48) a třetí místo obsadila Krásná Ves s časem 20,03 (LP 19,68).
Kategorie PS-12 tentokrát s sebou přinesla také dohady o regulérnosti, díky jednotlivými družstvy používaných strojích. Tyto dohady však museli jít stranou, jelikož již více jak polovinu sezóny tato družstva odjezdila se stejnými stroji, které používala tan večer a hlavně bez hlubšího zkoumání stejně nebylo možné dokázat, že ta či ona stříkačka nesplňuje kategorii PS-12. V těchto dohadech se však neztratilo družstvo Hradčan, když za čas 20,94 (PP 20,56) získalo stříbro. Druhou příčku obsadilo také družstvo Škoda Auto a.s. s časem 20,94 (LP 20,89). První místo si v této kategorii vyběhl Janův Důl za čas 20,87 (PP 20,73).
Jak jsem již zmiňoval, na trati bylo citelné převýšení a tak se ani v kategorii mužů nedalo počítat s nějakými extra časy. Třetí místo nakonec získalo družstvo z Maršovic za čas 16,59 (LP 15,85). Druhou příčku obsadili Tatobity s časem 16,57 (PP 16,00) a zlatou příčku získali muži z Lestkova s časem 16,42 (LP 15,69).
Ačkoliv se jednalo o noční soutěž, Jílové svůj pokus dokončilo v letošním nejlepším čase na noční soutěži. I když se na pravém proudu víc jak vteřina prostříkla, čas 17,21 (LP 15,75) stačil na 5. místo, což je letos i prozatím nejlepší umístění na nočních soutěžích.
Poslední kolo FNC proběhne 17.8. v areálu v Roudném, kdy tato soutěž rozpůlí extraligový víkend na dvě části.

IX.kolo PKL proběhlo v Semilech - Podmoklicích
V sobotu 10.8. proběhlo již IX.kolo PKL v Podmoklicích. Letošní počasí bylo pro tuto soutěž tak trochu vyjímečné, protože se zde většinou soutěžilo za deště, případně zatažené oblohy, ale letos se na nás snášely sluneční paprsky po celý den. Do Podmoklic se sjelo 22 družstev mužů a 17 družstev žen. Tato soutěž je vyjímečná také tím, že se zde běhá ve dvou drahách najednou, což znemaná, že každé družstvo běží dva pokusy.
V kategorii žen se očekával tuhý boj, ovšem vše bylo malinko jinak. Třetí místo s časem 17,88 obsadila děvčata z Košťálova, když byl jejich druhý pokus o necelou vteřinu hořší. Druhé místo obsadila Libuň s časem 17,41, což byl taktéž čas prvního pokusu. Ovšem první místo s prozatím druhým nejrychlejším časem sezóny 16,97 obsadil Benešov u Semil. Tento čas taktéž děvčata zaběhla v prvním pokuse.
Kategorie mužů byla o něco vyrovnanější a tak třetí místo s časem 14,96 brala Tuř, když si svůj čas druhým pokusem vylepšila. Druhé místo s časem 14,84 putovalo do Podůlší,  které taktéž tento čas započítalo až v druhém pokuse. První místo s časem 14,48 již potřetí v řadě obsadili muži z Jablonečku a vykompenzovali tak svůj celkem pomalejší start do sezóny.
Jílové zde oba své pokusy dokončilo s 15kovým časem, ovšem v obou pokusech se jednalo o prostřiky, když si svou roli oba proudaři prohodili. Nakonec se počítal čas 15,30, který stačil na 7. místo a další bodíky jsme si tak mohli přičíst na naše konto.

X.kolo PKL proběhlo na dráze v Jílovém u Držkova
Hned v neděli 11.8. proběhlo X.kolo PKL na soutěži o "Jílovský pohár 2013".
Počasí nám přálo a tropické teploty, stejně jaké zatažená obloha a déšť, se nám vyhly. Do Jílového se nakonec sjelo 41 družstev, z toho 26 družstev mužů a 15 družstev žen, což je, vzhledem k nerovnosti na trati v podobě meze, velice slušná účast.
V kategorii žen jsme oproti minulému roku mohli sledovat vyrovnanější souboj o stupně vítězů a také jsme viděli pouze jeden nedokončený pokus a to ještě vinou prasklé hadice. Třetí místo nakonec obsadily Libuňky s časem 19,62 (LP 18,31). Těsným rozdílem se na druhou příčku probojovala děvčata z Malé Skály A s časem 19,59 (LP 18,92). Chuť z minulého roku si ovšem napravily vítězky z Benešova u Semil, které jediné dokončili s časem pod 19 sekund, tudíž si za svůj pokus s časem 18,79 (PP 18,75) odvezly zlaté medaile a putovní pohár.
Kategorie mužů byla o něco vyrovnanější ale také jsme sledovali celkem 3 nedokončené pokusy. První "pětka" se vmáčkla do času s 15kou na začátku, což se na této trati nevidí každou soutěž, o to byl ale boj zajímavější a diváky velice potěšil. Třetí místo nakonec obsadili muži z Lestkova s časem 15,89 (PP 15,49), kdy tímto pokusem odsunuli na 4. místo sousedy z Vlastiboře. Druhou příčku však obsadilo Podůlší s časem 15,44 (LP 15,39). K veliké radosti všech domácích diváků a příznivců si své první ligové zlato vyběhli muži z Jílového s časem 15,40 (LP 14,67 - nejrychlejší nástřik na této trati) a tak si připsali 15 bodů do celkového hodnocení, čímž se posunuli i na 1. místo průběžně, o které se dělí s Jabloncem nad Jizerou.
Další kolo PKL proběhne v sobotu 24.8. v Nouzově.

Extraligový víkend
V sobotu 17.8. a v neděli 18.8. do našeho kraje zavítala Extraliga ČR v požárním útoku a to konkrétněji do Radimovic v sobotu a do Benešova u Semil v neděli. Počasí v tomto víkendu vyloženě přálo a na nebi se jen těžko hledal nějaký mráček a tak jsme mohli být svědky těch nejlepších výkonů.
Sohutěž v Radimovicích přivítala celkem 47 družstev mužů a 14 družstev žen. Tuto soutěž poznamenala technická komplikace, tudíž místo původního startu sjem začínali cca. o 1,5 hodiny déle a to restartem soutěže, jelikož se vyskytl problém na jednom z terčů. Nicméně se soutěž uskutečnila a my jsme byli svědky velice vydařených útoků.
V kategorii mužů se bojovalo vyloženě o setinky a tak se na 3. místo probojovalo družstvo Pšánky "A" s časem 17,11 (PP 17,00), druhou příčku obsadili Jinolice s časem 17,07 (LP 16,86) a první místo si odvezli kluci z Libuně s časem 17,03 (LP 16,52).
Kategorie žen byla tktéž velice vyrovnaná, ale v konkurenci těch nejlepších se na třetí místo probojovaly Břehy s časem 18,27 (LP 17,96), druhou příčku obsadily Libuňky s časem 17,87 (LP 16,88). Nejvyšší stupínek ovšem mezi děvčaty obsadilo družstvo z Dvorců s časem 17,80 (LP 17,61).
Družstvo Jílového se této soutěže taktéž účastnilo, ač soutěže na 3B nejsou zrovna naší silnou stránkou. Po menší změně v rozestavení družstva a výměnách některých postů jsme nakonec dokončili s časem 19,76 (PP 19,41), což nám stačilo na 24. místo, což je na naše poměry velice dobré umístění a s ohledem na zmiňované okolnosti i velice dobrý čas.
V neděli se konalo další kolo v areálu hasičů v Benšově u Semil, kde mnoho družstev přespávalo a také sem zavítalo o něco více družstev než do Radimovic a to hlavně z okolí. V neděli jsme se naštěstí komplikací s technikou nedočkali a soutěž probíhala kompletně podle časového harmonogramu. Ač jsme viděli mnohem rychlejší útoky, než tomu bylo den předtím, bojovalo se opět jenom o setinky a podle toho také vypadala výsledková listina, když prvních 16 družstev zastavilo časomíru pod hranicí 18 sekund. První 4 časy byly dokonce ještě o vteřinu rychlejší. Nakonec se v této smršti sedmnáctek na třeti místo prosadilo družstvo z Kunčic B s časem 16,96 (LP 16,50), druhé místo obsadil Starý Lískovec Sport s časem 16,89 (LP 16,75) a na nejvyšší stupínek se probojoval Jankov s časem 16,81 (PP 16,64).
Kategorie žen se nesla v podobném duchu jako kategorie mužů, kde se také časy nejlepších dostaly pod hranici 17 vteřin. Nakonec se na třetí místo probojovala děvčata z Vitiněvse s časem 16,62 (PP 16,15), druhé místo obsadily Chrášťany za pokus 16,48 (LP 15,72) a zlato z Benešova získal Radíkov s časem 16, 38 (LP 16,14).
Jílové se zúčastnilo i této soutěže, bohužel se ale nepodařilo našroubovat koš a tak jsme zde svůj pokus nedokočili.

VI.kolo FNC v Roudném
V sobotu 17.8. proběhlo poslední kolo FNC pro rok 2013 a neslo název "O pohár Ivana Ivanova", které pořádal sbor z Roudného. Soutěže o extraligovém víkendu se zúčastnilo celkem 56 družstev, 21 v kategorii PS-12, 8 v kategorii žen a 27 v kategorii mužů. Počasí o tomto víkendu bylo opravdu letní, nicméně teploty se pohybovaly pouze okolo 15 stupňů, což naznačovalo blížící se konec léta. Ovšem nemuseli jsme se bát deštivého počasí a tak jediný kdo mohl namočit dráhu byl pouze soutěžící.
V kategorii žen jsme mohli sledovat pouze 8 pokusů, ovšem všechny platné. Nakonec se na třetí místo probojovala děvčata z Jeřmanic s časem 19,73 (LP 18,31), což byl první čas pod hranicí 20 vteřin. Druhé místo obsadila Libuň s časem 18,48 (PP 17,65) a nechala tak Jeřmanice o více než sekundu za sebou. První místo ovšem obsadila Krásná Ves s časem 18,01 (PP 17,79).
Kategorie PS-12 byla, jako již letos klasicky, mnohem nabytější. Souboj o první tři místa byl opravdu velice vyrovnaný a nejhůře z nejlepší trojice nakonec skončili muži z Dalešic s časem 21,60 (LP 21,54). Druhé místo obsadila Škoda Auto,a.s. z Mladé Boleslavi s časem 21,50 (LP 21,03) a místo nejvyšší obsadili s minimálním rozdílem Hradčany s časem 21,49 (PP 21,30).
Kategorie mužů čítala na této soutěži nejvíce družstev a taktéž souboj zde byl velice vyrovnaný. Třetí místo v tomto souboji nakonec obsadili Maršovice s časem 15,63 (LP 14,44), Tatobity s časem 15,17 (PP 14,77) obsadili druhé místo a prvenství v tomto souboji získal Jablonec nad Jizerou s časem 15,00 (PP 14,42). V této kategorii se nejen bojovalo o místa na této soutěži ale i v celkovém hodnocení probíhal souboj o příčku nejvyšší až do konce a tudíž jsme se vítěze dočkali až v tento večer.
I mužstvo z Jílového se zúčastnilo této soutěže a jak se již na nočních soutěžích stalo zvykem, nedosáhli jsme na platný pokus, když se tentokrát nepodařilo béčkaři spojit hadice. Nicméně jsme tento neúspěch brali sportovně a sezónu nočních soutěží jsme zakončili "stylově".
Informace o celkovém umístění jednitlivých družstev i kompletní výsledky z jednotlivých soutěží naleznete na webu FNC (http://fnc.firesport.eu)

XI.kolo PKL na dráze v Nouzově
V sobotu 24.srpna proběhlo v Nouzově již XI.kolo PKL. Počasí, stále ve znamení tropických teplot, nasvědčovalo pěkným pokusům na celkově dobře připravené dráze. Ovšem, jak je již každému známo, ne zrovna dokonalá rovina dráhy může mnohým nadělat spoustu starostí a to hned na startu. A přestože byla ten den i Jizerská liga a hlavně v Mladé Boleslavi porbíhalo MČR HZS a SDH, sjelo se do Nouzova nakonec 24 družstev mužů a 13 družstev žen.
V ženské kategorii jsme díky terénu, který umožňuje rychlé nabrání vody, mohli sledovat časy kolem 18 vteřin ale taktéž vysoko nad hranicí 20 vteřin. S tímto terénem se nakonec nejlépe poprala děvčata z Jablonce nad Jizerou, která terče sestříkla na čase 17,79 (LP 17,40) a odvážela tak zlaté medaile. Druhou příčku s časem 17,91 (PP 17,67) obsadila Krásná Ves a bronz z Nouzova si odvezla děvčata z Benešova u Semil s časem 18,02 (LP 17,88).
V mužské kategorii jsme ovšem opět mohli sledovat větší bitvu. Stejně jako v kategorii žen jsme viděli pouze 1 neplatný pokus a zbylých 23 bylo více či méně vydařené. V této konkurenci nakonec 3. místo vybojovali Kosmonosy s časem 15,09 (PP 14,59). Druhou příčku obsadili, po opakovném pokuse, Jinolice za čas 14,84 (LP 14,53) a každý nechť si o spravedlivosti opakovaného pokusu udělá vlastní obrázek. Ani tento pokus však nestačil na Maršovice, které s časem 14,57 (LP 14,43) obsadili příčku nejvyšší a opět tak zamíchali celkovým pořadím.
Družstvo Jílového se taktéž zúčastnilo této soutěže, ovšem po problému na béčkách a následně na rozdělovači jsme obsadili až 14. místo s časem 16,56 (PP 16,07) a do průběžného pořadí jsme si připsali pouhé 2 body, což nám mírně zkomplikovalo situaci.
1.9. a XII. Kolo PKL v Košťálově – Další kolo PKL nás tentokrát zavedlo do Areálu pod Kozlovem, kde se mužské kategorii a hlavně vedoucím družstvům této kategorie zrovna moc nedařilo. Jediným družstvem z čela průběžného hodnocení, které dokončilo svůj pokus podle všech předpokladů bylo družstvo z Kosmonos, které si zde s časem 14,96 odváželo první místo. Druhé místo obsadil domácí Košťálov s časem 16,14 a třetí příčku obsadila Malá Skála s časem 16,18. Zbytek vedoucích družstev zde svůj pokus buď nedokončilo nebo alespoň nedosáhlo na „příhodný“ či žádny bodový příděl. V kategorii žen se ovšem nic podobného nekonalo. Třetí místo de obsadily ženy z Jeřmanic A s časem 19,24, druhou příčku obsadil Jabloneček s časem 18,88 a prvenství a zvýšení náskoku si s časem 18,28 zajistil Benešov u Semil.
Naše družstvo bylo „zrazeno“ vlastní mašinou, kdy se vyskytla závada na elektrice, svůj pokus ovšem dokončilo a s časem 35,65 (PP 21,42) obsadilo až 18. místo, což bylo také poslední s platným pokusem, a což jsme získali cenu „Čurybrk 2013“. J
 
8.9. XIII. Kolo PKL v Bozkově
– Následující neděli jsme zavítali do Bozkova, kde se již odehrával mnohem dramatičtější souboj a to v obou kategoriích. Mezi ženami obsadila třetí místo Krásná Ves s časem 17,55, kterého také dosáhly ženy z Benešova, ovšem ty byly úspěšnější v rozstřelu a tak obsadily druhou příčku. Prvenství si vybojovala děvčata z Jablonečku s časem 17,40. Mezi muži si třetí místo vybojovali Maršovice s časem 15,10, druhou příčku obsadili Tatobity za čas 14,76 a první místo vybojovali muži z Tuře s časem 14,68.
Jílové mělo opět problémy a s časem 18,08 dokončilo svůj pokus na 16. místě a tudíž opět bez bodů, což znamenalo konec nadějí na isk celkového medailového umístění v PKL.
 
21.9. XI.kolo Jizerské ligy v Jirkově – Zářijové počasí opravdu přálo, jelikož celý měsíc byl prosluněný, jenom ranní teploty se pohybovaly velice nízko, to ovšem nezabránilo v pořádání JL. Jak je známo, tato liga se běhá na 3B a tak jsme se zde sešli s jinými družstvy, než se standardně setkáváme v rámci PKL. Mezi muži byl boj velice vyrovnaný a tak na třetím místě skončili Pšánky A s časem 17,56, druhou příčku obsadila Malá Skála s časem 17,55 a první místo a navýšení celkového náskoku si zajistil Renmotor Jinolice s časem 17,45. Mezi ženami byl boj taktéž vyrovnaný, ovšem již se vyskytly menší rozdíly v časech. V této konkurenci si třetí místo vybojoval Sychrov s časem 18,63, druhou příčku obsadil Jabloneček s časem 18,24 a prvenství získal Benešov u Semil s časem 17,52.
Jílové se této soutěže také zúčastnilo a s časem 19,24 obsadilo 13.místo a získalo tak 3 body do celkového hodnocení JL.
 
28.9. v duchu XIV. a závěrečného kola PKL v Ploukonicíh – Počasí svůj charakter nezměnilo ani na poslední zářijový víkend a do Ploukonic se sjela snad všechna družstva z okolí, aby taktéž zasáhla do bojů o poslední body do celkového hodnocení. Mezi muži nakonec jako vítěz soutěže vyšli Tatobity, které dokončili svůj pokus s časem 14,87, druhou příčku obsadila Malá Skála s časem 15,13 a bronz si odvezli do Tuře za čas 15,28. Ženskou kategorii ovládla Malá Skála, když „Béčko“ obsadilo první místo s časem 17,33, druhou příčku obsadilo skalské „Áčko“ s časem 17,68 a třetí místo obsadil Benešov s časem 18,26.
Jílové zde svůj pokus nedokončilo a dál se propadalo celkovým hodnocením.
 
Podkozákovskou ligu pro rok 2013 ovládlo mezi ženami družstvo z Benešova u Semil, jenž za sebou zanechalo loňské vítěze z Libuně, která letos obsadila druhou příčku v celkovém pořadí a třetí místo obsadil Jabloneček.
Mužskou kategorii nakonec vyhrálo družstvo z Kosmonos, jenž porazilo, jako v případě žen, loňského mistra z Podůlší a na třetím místě se umístili Tatobity.
Jílové se za posledních pár kol propadlo až na celkové 8.místo, což bylo pro většinu družstva celkem zklamání, ovšem do další sezóny nás má co motivovat a pokusíme se tento výsledek vylepšit a snad si i zajistit nějakou medaili z celkového hodnocení.
 
26.10. Vrchol sezóny v Širokém Dole – Soutěž O putovní pohár VŘSR – Memoriál V.I.Lenina je nejoblíbenější soutěží nejen závodníků ale i všech příznivců požárního sportu. Setkává se zde elita v požárním útoku nejen z celé ČR ale i ze Slovenska. Pořadatelé o této soutěži tvrdí, že je to největší soutěž ve Střední Evropě, co se do počtu přihlášených družstev týče a pro letošní rok přistoupili k velice chválihodné akci. Zisk z letošního ročníku byl věnován na léčbu jednoho z členů domácího sboru, jenž se těžce zranil při oslavách zisku mistrovského titulu z MČR v Mladé Boleslavi, a v tomto duchu se nesla celá soutěž. Snaha místních o co největší zisk přispěla taktéž k tomu, že většina družstev zde zanechala i rozdíl mezi zálohou k přihlášce a startovným, které bylo z této zálohy odečteno.
Počasí se oproti minulému ročníku poučilo a připravilo si pro nás teploty nad 20ºC, což bylo v tuto roční dobu velice příjemné.

V tomto skvělém počasí se zápolilo ve 3 kategoriích (muži, ženy, veteráni). Mezi veterány obsadili třetí místo Líchovy s časem 16,47, druhou pozici obsadili Babice s časem 15,86 a první místo obsadil Svinov s časem 15,57. Ženskou kategorii oládlo družstvo Sychotína s časem 18,00, druhé byly ženy z Pravčic s časem 18,39 a třetí příčku obsadily ženy z Dvorců s časem 18,40. Mezi muži se na bronzový stupínek probojovali muži z Mladcové s časem 14,42, Druhou příčku obsadil Letohrad Kunčice B s časem 14,41 s prvenství vybojovala Zbora A s časem 14,40, která sem do Širokého Dolu dorazila až ze Slovenska. (kompletní výsledkovou listinu naleznete na webu http://www.sdhvysnilhoty.cz/?p=5348)
Družstvo Jílového se této soutěže taktéž zúčastnilo a svůj pokus zde dokončilo s časem 16,24 (LP 15,36), který stačil na 46.místo, což nás utvrdilo v naší snaze zdokonalit nejen systém základny ale i individuální snahu všech členů družstva. Ovšem jako neúspěch jsme to nepovažovali, protože jsme sem vážili celkem dlouhou cestu a po mnohahodinovém čekání jsme byli i lehce vysílení ze sledování ostatních výkonů, které byly více či méně kvalitní. ;-)