Michal Štěpán
narozen 27.9.1990
Členem SDH Jílové od 1.1.2004
Momentálně ve funkci Jednatele SDH Jílové
v soutěžním družstvu na postu strojníka
Digg  Sphinn  del.icio.us  Facebook  Mixx  Google  BlinkList  Furl  Live  Ma.gnolia  Netvouz  NewsVine  Pownce  Propeller  Reddit  Simpy  Slashdot  Spurl  StumbleUpon  TailRank  Technorati  TwitThis  YahooMyWeb
 

Liberecký kraj, okres Jablonec nad Nisou, okrsek Velké Hamry

 

Z historie

Sbor dobrovolných hasičů v Jílovém u Držkova byl založen 30.června 1895 30 nadšenými členy, kteří se chtěli věnovat požární ochraně, právě po sérii ničivých požárů v 80. a 90.letech 19.století.
Do konce roku se členská základna rozrostla na 41 členů.
Sbor byl sdružen do "Hasičské župy Palacký" v Železném Brodě a patřil do okresu Semily.
Obec rozhodla, že se postaví společná budova pro uschování požárnické techniky vedle místní zvoničky, která v případě požáru na něj upozorňovala, nebo jak již bývá na vsích tradiční, odzváněla "umíráček" za zesnulé spoluobčany.
Do I.světové války pracoval sbor i nad rámec svých povinností. Mimo požární ochranu obce pořádal také společenské a kulturní události a věnoval se divadlu, když byl založen Hasičský divadelní spolek. V mnohých činnostech spolupracoval s o něco mladší TJ Sokol Jílové.
V době I.světové války bylo rozhodnuto, že se cvičení a jiné akce konat nebudou, protože mnozí lčenové sboru sloužili vojenskou povinnost. Někteří z těchto členů se již bohužel živí domů nevrátili a takse na jejich památku nechal vystavět pomník vedle budovy školy, jehož výstavbu financovala veřejná sbírka občanů a také obec samotná.
V roce 1936 sbor pořádal cvičení pro sbory z okolí, jehož se zúčastnilo mnoho sborů a to nejen z blízkého okolí. Tohoto cvičení se účastnili teké hasiči z Prahy - Dejvic, se kterými sbor navázal přátelské vztahy.
Během II.světové války ovšem činnost sboru opět oslábla a k jejímu rozvoji došlo až po válce, kdy koncem roku 1945 měl sbor 81 členů (57 mužů a 24 žen).
Největší členskou základnu měl sbor v roce 1947 a to 91 členů (68 mužů a 23 žen).
Od roku 1955, kdy bylo ustanoveno nové požární družstvo, se také sbor aktivně zúčastňuje soutěží v požárním sportu, když bylo rozhodnuto, že nové družstvo se bude zúčastňovat všech soutěží.
V roce 1958 bylo rozhodnuto, že se vystaví nová požární zbrojnice, jejíž stavba bude probíhat svépomocí a nesla název "Akce Z". Základní kámen této budovy byl položen v roce 1959 a na její stavbě se podíleli nejen členové sboru nebo TJ ale rovněž i spoluobčané, kteří nebyli evidování v žádném z výše uvedených spolků. Budova byla dokončena v roce 1964, později byla rozšířena garáž, protože se počítalo se ziskem cisternového vozidla, které bylo potřeba.
Po rozdělení Semilského okresu na okrsky spadal sbor v Jílovém do okrsku 7 v němž byly tyto sbory: Jílové, Vlastiboř, Radčice, Loužnice, Držkov, Zásada, Jirkov a Horská Kamenice. Tento okrsek byl označován jako Jílovský. V této době ovšem docházel také k odstěhování se mnohých rodin a mladých lidí hlavně do měst ale také do pohraničí, což mělo za následek oslabení členské základny. V roce 1960 bylo ve sboru evidováno 69 členů.
V roce 1961 byla oblast Železnobrodska přesunuta do okresu Jablonec nad Nisou a Jílové připadlo do 9. okrsku, který byl ale shodný s okrskem 7.
Stagnace činnosti ovšem stále pokračovala, i když v roce 1972 měl sbor 68 členů. V této době ovšem náš sbor zasznamenal také úspěch na poli soutěžním a to například ziskem "Putovní stříbrné proudnice" kterou získal v letech 1972-1974 v Lovosicích hned 3x po sobě a tak se stal majitelem této ceny. Tento závod se našemu sboru podařilo vyhrát celkem 4x. Ovšem i na jiných soutěžích bylo naše družstvo úspěšné, mimo Lovosic například v okrskovém klání či v okresním kole.
V roce 1977 byla zahájena práce s kolektivem "Mladý požárník", která pod vedení Bohumila Havla ml. vzkvétala. Bohužel odchidem tohoto vedoucího se činnost mladých hasičů téměř zastavila. Tuto "tradici" se nakonec nepodařilo udržet a to hlavně úbytkem mladých lidí.
V polovině roku 1982 byla našemu sboru pořízena cisternová stříkačka Tatra T - 148 CAS - 32, která našemu sboru slouží dodnes, i když v roce 2013 musela na opravu nádrže na vodu a modernizaci vybavení.